Zdá se že máte v prohlížeči zakázaný javascript

You must have JavaScript enabled in your browser to utilize the functionality of this website.Click here for instructions on enabling javascript in your browser.

Pokročilé vyhledávání
Politika I

řecko-česky
∙ OIKOYMENH ∙

První kniha jednoho z nejdůležitějších textů evropské tradice politické filosofie se zabývá problémem přirozenosti obce a otroctvím. Řecko-české vydání opatřený úvodní studií a poznámkami.


Errata
počet stran: 160
vazba: brožovaná
formát: 130x202
rok vydání: 2019
překlad: Milan Mráz
jazyk originálu: cz + gr

formát knihy:

 Tištěná  178 Kč  198 Kč

ISBN: 978-80-7298-360-5

 PDF  158 Kč

ISBN: 978-80-7298-525-8
UKÁZKA  Politika I

Úvod

Díla velkých myslitelů starého Řecka nám přinášejí nejen poučení o dějinném vývoji lidského poznání a o počátcích řady vědních disciplín, ale i mnohé cenné podněty k řešení aktuálních problémů v různých oborech. Velmi výrazně se to projevuje i u spisů, v nichž řečtí myslitelé vyložili své názory na politické uspořádání společnosti. Mezi těmito díly má mimořádné postavení Aristotelova Politika, v níž se řecké zkušenosti s uspořádáním a správou státu staly poprvé předmětem podrobné teoretické reflexe.

Politický život v Řecku se již před Aristotelovou dobou rozvíjel po staletí velmi mnohotvárně a mnohdy i bouřlivě. Přispívaly k tomu především dvě skutečnosti. Jednou z nich byla odvěká politická rozdrobenost Řecka na řadu samostatných společenství. Od období mykénské kultury (16–12. stol. př. n. l.) po několik dalších staletí to byly ponejvíce kmenové celky (fyly), v jejichž čele stáli volení králové (basileis, j.č. basileus), vykonávající zpravidla současně funkce vládce i kněze. Králům pomáhaly ...více

Lidé také kupují