Sv. 2: Dějiny náboženského myšlení představují Eliadeho poslední velké dílo. Na rozdíl od své starší knihy Traité d’histoire des religions, kde se pokusil o systematický výklad morfologie projevů posvátna napříč nejrůznějšími kulturami i dějinnými epochami, líčí zde Eliade jednotlivá náboženství lidstva v jejich dějinách; toto dílo zároveň vyjadřuje autorovo přesvědčení o základní jednotě náboženských dějin lidstva, které zároveň ukazuje jako dějiny krizí, inovací a proměn náboženského vědomí člověka, které se nepřestává vyvíjet. Druhý svazek Dějin je věnován náboženstvím starověké Číny, Indie, Evropy a Íránu a také judaismu až po vznik křesťanství.
Třetí, opravené vydání, Praha 2019.
počet stran: 549 |
vazba: vázaná |
formát: 135x205 |
rok vydání: 2019 |
překlad: Kateřina Dejmalová, Milan Lyčka, Jiř Našinec, Barbora Patočková, Petra Sadílková, Olga Spěváková. |
formát knihy:
Neočekávané okolnosti pozdržely tisk druhého dílu Dějin náboženského myšlení. Využil jsem tohoto zpoždění, abych doplnil bibliografii některých kapitol o práce, které se objevily v r. 1977 a na počátku r. 1978. Bibliografie mají různou délku, neboť jsem chtěl zvýšit množství informací týkajících se problémů méně známých neodborníkům (např. protohistorická náboženství Číny, Keltové, Germáni, Thrákové; alchymie; apokalyptika; gnosticismus, atd.).
Abych nepřehnal rozsah této knihy, přesunul jsem oddíly o náboženstvích Tibetu, Japonska a střední a severní Asie do příštího svazku. Proto bylo třeba rozdělit třetí díl na dvě části, z nichž každá má asi 350 stran: první zahrnuje vpád islámu stejně jako zálibu v tantrismu, Jáchima z Fiore a milénaristická hnutí 12. a 13. století; druhá část sleduje myšlení od objevení středoamerických náboženství po současné atheistické theologie.
Velice chci poděkovat svým přátelům a kolegům, profesorům Paulu Ricoeurovi a André Lacocquovi, a panu Jean-Luc Pidoux-Payotovi, kteří ochotně pročetli a přehlédli různé ...více