Zdá se že máte v prohlížeči zakázaný javascript

You must have JavaScript enabled in your browser to utilize the functionality of this website.Click here for instructions on enabling javascript in your browser.

Pokročilé vyhledávání
(1896 Brno – 1978 Princeton)
je pokládán za největšího logika 20. století. Jeho slavné výsledky z třicátých let udělaly konec iluzím o možnostech úplné formalizace našeho vědění. Od čtyřicátých let se Gödel věnoval téměř výhradně filosofii, avšak až na dvě výjimky nic z toho nepublikoval. Teprve po jeho smrti se ...více
Zobrazit:
Celkem stránek:

Gödel, Kurt

(1896 Brno – 1978 Princeton)
je pokládán za největšího logika 20. století. Jeho slavné výsledky z třicátých let udělaly konec iluzím o možnostech úplné formalizace našeho vědění. Od čtyřicátých let se Gödel věnoval téměř výhradně filosofii, avšak až na dvě výjimky nic z toho nepublikoval. Teprve po jeho smrti se v pozůstalosti nalezlo několik zásadních filosofických esejů, které vrhají nové a nečekané světlo na vývoj Gödelova myšlení, na jeho platonismus, na jeho vztah k Vídeňskému kroužku a k fenomenologii.
 
V této knize jsou obsaženy překlady všech Gödelových publikovaných i nepublikovaných filosofických esejů týkajících se logiky a jazyka: od nepublikovné přednášky o nejslavnějším Gödelově objevu, přes americké přednášky o stavu bádání v základech matematiky a logiky, esej o Russellově logice, o Cantorově problému kontinua, odpověď Carnapovi, že matematika není syntaxí jazyka, až k poslednímu dochovanému rukopisu, v němž nachází východisko z krize základů matematiky a logiky v Husserlově fenomenologii.