Zdá se že máte v prohlížeči zakázaný javascript

You must have JavaScript enabled in your browser to utilize the functionality of this website.Click here for instructions on enabling javascript in your browser.

Pokročilé vyhledávání
∙ OIKOYMENH ∙

První české vydání reprezentativního výboru ze svitků od Mrtvého moře.

Tato edice tzv. kumránských rukopisů obsahuje 2000 let staré texty židovského společenství, které byly nalezeny ve čtyřicátých letech minulého století v jeskyních u Mrtvého moře. Českému čtenáři se tak poprvé dostává do rukou překlad těchto textů, jež umožňují vhled do judaismu v období před pádem Druhého jeruzalémského chrámu (70 n. l.), tj. do doby, která měla rozhodující vliv pro vznik křesťanství.

Kniha obsahuje dva rozsáhlé úvody S. Segerta a J. Duška a desítky originálních kumránských textů s jejich překlady do českého jazyka. K nejdůležitějším textům patří nepochybně ty, jež se přímo týkají kumránského způsobu života, jako např. Řád jednoty, Řád sboru, Damašský spis, Válečný řád, ale např. i záhadný Měděný svitek. Výběr zahrnuje řády, nařízení, výklady a parafráze biblických knih, poetické a liturgické texty a další literaturu.

 

Texty přeložili Stanislav Segert, Šárka Bažantová a Robert Řehák.

První vydání, 2007. Dotisk prvního vydání, 2018.


Errata
počet stran: 964
vazba: vázaná
formát: 135x205
rok vydání: 2007
překlad: Stanislav Segert, Robert Řehák, Šárka Bažantová
jazyk originálu: cz + heb

formát knihy:

 Tištěná  745 Kč  828 Kč

ISBN: 978-80-7298-108-3
UKÁZKA  Rukopisy od Mrtvého moře

Předmluva

Rukopisy nalezené na různých místech nedaleko od Mrtvého moře se již od svého nálezu před více než půlstoletím právem považují za velmi významný objev. Věnovala se jim a stále se věnuje náležitá péče odborníků, která ústí ve stovky publikací a desítky překladů do mnoha jazyků. Odborný bilingvální překlad do češtiny však dosud chyběl. Tento výběr textů nazvaný „Rukopisy od Mrtvého moře“ (dále jen RMM) takovýto překlad předkládá. Českým čtenářům se tak poprvé systematicky zpřístupňují dva tisíce let staré rukopisy vytvořené židovským (nejpravděpodobněji) esejským společenstvím, které jsou označovány také jako „Kumránské rukopisy“ dle místa svého nálezu v jeskyních v Kumránu – oblasti na západním pobřeží Mrtvého moře, přibližně 10 km jihozápadně od ústí řeky Jordán.

Hlavním překladatelem tohoto výběru textů RMM je prof. Stanislav Segert (1921–2005) a tato publikace nechť se stane po jeho nedávném zesnutí památníkem jeho dlouholeté práce na těchto svitcích, kterou začal již na začátku padesátých ...více

Lidé také kupují