OIKOYMENH ve spolupráci s Filosofickým ústavem AV ČR
Kniha ve svých šesti studiích přináší fenomenologický výklad lidského života orientovaný a vedený centrálním deskriptivním vodítkem, jímž jsou bytostně spjaté a vzájemně se podmiňující děje vydělování, závislosti, interakce a otevírání. Tyto děje, jakožto základní rozměr života, jsou sledovány jak na rovině v užším smyslu tělesné, tak na úrovních komplexnějších, týkajících se lidské existence jako celku.
První studie této knihy vznikala před dvaceti lety, v roce 1998. Brzy po jejím dokončení jsem se rozhodl rozvinout její téma několika texty dalšími. Poslední z nich jsem dopsal na sklonku roku 2017. V těchto studiích jsem se pokusil popsat několik oblastí a úrovní života, v jejich vzájemné souhře i vydělování, tak, jak je v sobě přináší každodenní drama naší existence.
Naše každodennost se formuje ve střetu a souhře několika vzájemně propojených životních niveau. Vstupuje do ní situovanost v celé své šíři se svými neustávajícími výzvami a pobídkami. Podílí se na ní převzatá a osvojená společenská role, stejně jako veškeré ambice a tužby. Rozehrává se v rámci nepřetržitého, jen z nepatrné části vědomého, tělesného výkonu života, jehož počátek, běh i konec zůstává pokaždé jedinečným příběhem záhadné bytosti dotčené svobodou. Nebudeme patrně nikdy plně rozumět cestě, kterou se život otevírá svobodě, aby v něm mohla být při díle. Nebude ...více