Zdá se že máte v prohlížeči zakázaný javascript

You must have JavaScript enabled in your browser to utilize the functionality of this website.Click here for instructions on enabling javascript in your browser.

Pokročilé vyhledávání
Vybrané spisy o etice,

společnosti a politice


II
∙ OIKOYMENH ∙

Od svého otce zdědil John Stuart Mill zájem o institucionální, politickou a právní reformu a také kontakt s osobou i dílem Jeremyho Benthama, pod vlivem autorů jako Coleridge, Carlyle, Goethe či Wordsworth se radikalismus původní verze utilitarismu pokusil zmírnit a více zdůrazňoval význam kultivace našich vloh, citů a představivosti.
Druhý svazek výboru z Millova díla obsahuje v nových překladech Millovy klasické spisy O svobodě a Úvahy o zastupitelské vládě, věnované základním charakteristikám liberální společnosti, tedy svobodě slova a volebnímu právu. Přeložili Martin Pokorný, Ondřej Beran a František Vahalík.

 

Kniha vychází díky finanční podpoře The Westonia Charitable Trust.


Errata
počet stran: 376
vazba: brožovaná
formát: 135x205
rok vydání: 2018
překlad: Martin Pokorný, Ondřej Beran, František Vahalík

formát knihy:

 Tištěná  385 Kč  428 Kč

ISBN: 978-80-7298-237-0
UKÁZKA  Vybrané spisy o etice, společnosti a politice II

1. kapitola

Úvodem

Tématem následující stati není takzvaná svoboda vůle, nešťastně kontrastně odlišovaná od chybně pojmenovaného učení o filosofické nutnosti, nýbrž svoboda občanská či společenská, tedy povaha a hranice moci, kterou může společnost oprávněně vykonávat nad jednotlivcem. V obecné podobě je tato otázka vznesena jen málokdy a skoro nikdy nebývá podrobena rozboru, přitom ale má, skrytě přítomna, hluboký vliv na dobové praktické spory a nejspíše v ní bude záhy rozpoznána zásadní otázka naší budoucnosti. Zdaleka není nová, naopak v jistém smyslu rozdělovala lidstvo takřka od nejvzdálenější minulosti, nicméně v oné fázi pokroku, do níž dnes vstoupily civilizovanější části lidského druhu, se prezentuje za nových okolností a vyžaduje odlišné, důkladnější projednání.

Zápas mezi svobodou a mocí je nejnápadnějším rysem nejstarších nám známých úseků historie, především řecké, římské a anglické. Za starých dob však tento spor probíhal mezi poddanými či určitými skupinami poddaných a držiteli moci. Svobodou se tu ...více

Lidé také kupují