Zdá se že máte v prohlížeči zakázaný javascript

You must have JavaScript enabled in your browser to utilize the functionality of this website.Click here for instructions on enabling javascript in your browser.

Pokročilé vyhledávání

My filologové

∙ OIKOYMENH ∙

Název My filologové odkazuje k materiálu pro stejnojmennou „nečasovou úvahu“, v níž chtěl Nietzsche revidovat humanistický pohled na antiku a zpochybnit dosud bezvýhradně přijímanou roli filologů jakožto vychovatelů, protože podle něho ukazují jen falešně idealizovaný obraz klasičnosti. Zároveň tento titul zastřešuje Nietzschovy drobnější filologicko-filosofické práce (Homér a klasická filologie, Pět předmluv k pěti nenapsaným knihám), v nichž se antika pro Nietzscheho stává živnou půdou k úvahám o moderní společnosti a kultuře a které dokreslují jeho ranou filosofii, formulovanou v té době ve Zrození tragédie z ducha hudby a v Nečasových úvahách. Druhé, opravené a doplněné vydání přináší v příloze rovněž překlad čtyř dopisů, které se váží k vydání Nietzschovy knihy Zrození tragédie a přinášejí také ohlédnutí za jeho „filologickou“ kariérou.

Přeložili a nové opravené vydání připravili Pavel Kouba a Petr Kitzler.


Errata
počet stran: 157
vazba: brožovaná
formát: 130x202
rok vydání: 2018
překlad: Pavel Kouba, Petr Kitzler

formát knihy:

 Tištěná  204 Kč  227 Kč

ISBN: 978-80-7298-351-3
UKÁZKA  My filologové

Homér a klasická filologie 1

Stojím tu v Basileji odhodlán,
bohužel jsem tu však sám
a křičím „Homér! Homér!“ ze všech sil,
jen abych potíže si zavinil.
Z kostela když lidé domů jdou,
mě křiklouna když vidí, smíchy řvou.
Však tohle se mě víc už netkne:
teď publikum mám tuze pěkné,
jež samo trpělivě mlčí,
když homérský můj křik je mučí.
Já poděkovat bych si troufal,
neb to je víc, než v co jsem doufal.

1 Překlad cizojazyčných citátů, upozornění na paralely a rozvedení aluzí lze nalézt v Poznámkách na str. 119 nn. Nietzschův vlastní text žádné vysvětlivky neobsahuje.

 

O klasické filologii nepanuje v dnešní době žádné jednotné a jasně rozpoznatelné veřejné mínění. Lze to postřehnout jak v kruzích vzdělanců obecně, tak i mezi učedníky této vědy samé. Příčina spočívá v jejím roztříštěném charakteru, v nedostatku pojmové ...více

Lidé také kupují