Zdá se že máte v prohlížeči zakázaný javascript

You must have JavaScript enabled in your browser to utilize the functionality of this website.Click here for instructions on enabling javascript in your browser.

Pokročilé vyhledávání
Negativní platonismus
∙ OIKOYMENH ∙

Sv. 4: Programové shrnutí Patočkových úvah na téma filosofie svobody z počátku padesátých let. Na přelomu 40. a 50. let 20. století koncipoval Patočka pod tímto titulem systematický filosofický rozvrh sahající od otázek ontologických až po analýzu současných forem civilizace. Krátký text Negativní platonismus formuluje jeho myšlenkové jádro.

Dotisk 2019


Errata
počet stran: 72
vazba: brožovaná
formát: 110x150
rok vydání: 2007

formát knihy:

 Tištěná  115 Kč  128 Kč

ISBN: 978-80-7298-273-8
UKÁZKA  Negativní platonismus

Boženě Komárkové k 50. narozeninám

O vzniku, problematice, zániku metafyziky a otázce, zda filosofie může žít i po ní
I

Při všech hlubokých rozdílech, které oddělují filosofické přemítání dneška od filosofie 19. věku, je zde řada spojujících článků. Mezi ně náleží povědomí, že skončilo metafyzické období filosofie. Žijeme na konci velkého období, nebo dokonce snad po jeho skončení.

Vzduch, mluveno s velkým seismografistou katastrof, které se po něm dostavily, je plný tlení.[ 1 ] Ale co zahynulo, co je tak navždy odbyto, že po tom zbývá jen mohyla, kterou vrší dějepis? To neví přesně nikdo, poněvadž ani otázka není dosud položena tak, jak je třeba. Nejrůznější filosofické školy a směry házejí po sobě výtkou metafyzičnosti jako smrtonosnou zbraní.

Obyčejně se za metafyzické považuje každé filosoféma, které přesahuje meze pozitivní vědy. Metafyzika podle této formule je nejasnost, falešná hloubka, sekularizovaná theologie, překonaná, zastaralá muzeální věda. ...více

Lidé také kupují