Zdá se že máte v prohlížeči zakázaný javascript

You must have JavaScript enabled in your browser to utilize the functionality of this website.Click here for instructions on enabling javascript in your browser.

Pokročilé vyhledávání
Charmidés

Lachés

Lysis

Theagés
∙ OIKOYMENH ∙

Z řeckého originálu přeložil a úvodem opatřil František Novotný. Třetí, opravené vydání.


Errata
počet stran: 152
vazba: brožovaná
formát: 130x202
rok vydání: 2019
překlad: František Novotný
jazyk originálu: gr
název originálu: Χαρμίδης, Λάχης, Λύσις, Θεάγης
vydání: 3

formát knihy:

 Tištěná  160 Kč  178 Kč

ISBN: 978–80–7298–357–5
UKÁZKA  Charmidés

Úvod

Ve vypravování o bitvě u Múnychie píše Xenofón: „Padli tam z třicetičlenné vlády Kritias a Hippomachos, z desetičlenné vlády v Peiraieu Charmidés, syn Glaukónův.“ Touto bitvou r. 403 př. Kr. byla v Athénách zničena několikaměsíční vláda oligarchické třicítky a vítězná strana obnovila demokratickou ústavu. V myslích athénských demokratů měla osobnost Kritiova zlou památku; bylo mu přičítáno, že se oligarchická vláda hlavně jeho působením zvrhla v hrůzovládu.

I na Charmidovu jménu lpěla vina účasti v protidemokratickém násilí.

Jinou úlohu mají Kritias a Charmidés ve světě myšlenek, jejž vytvořilo Platónovo umění, a zejména v dialogu, který se jmenuje Charmidés. Sem nedoléhá vřava politických bojů ani zápach krve prolité v občanské válce. Platón sice také znal činy oligarchů a nikdy se nestal jejich obdivovatelem, ale znal také chyby obnovené demokracie a nikdy jí nezapomněl její největší vinu, nespravedlivé usmrcení Sókrata. Zatímco oligarchie a demokracie se střetly na jedné rovině, směr Platónova politického ...více

Lidé také kupují