Zdá se že máte v prohlížeči zakázaný javascript

You must have JavaScript enabled in your browser to utilize the functionality of this website.Click here for instructions on enabling javascript in your browser.

Pokročilé vyhledávání
Euthyfrón

Obrana Sókrata

Kritón
∙ OIKOYMENH ∙

Z řeckého originálu přeložil a úvodem opatřil František Novotný.

Dotisk pátého opraveného vydání z roku 2005.


Errata
počet stran: 112
vazba: brožovaná
formát: 130x202
rok vydání: 2005

formát knihy:

 Tištěná  133 Kč  148 Kč

ISBN: 80-7298-140-4
(rozebráno)

mám zájem o dotisk
UKÁZKA  Euthyfrón, Obrana Sókrata, Kritón

Úvod

Mezi náměty Sókratových hovorů o lidských věcech náležely otázky, co je zbožné a co hříšné, co je krásné a co ošklivé, co spravedlivé a co nespravedlivé, co je uměřenost, co je state čnost a co je zbabělost. V přímé souvislosti s těmi hovory zabýval se týmiž problémy i Platón a napsal v rané době své spisovatelské činnosti několik dialogů, v nichž se za vedení Sókratova hledá výměr jisté ctnosti. Tak má dialog Lachés předmětem pojem statečnosti, dialog Charmidés pojem uměřenosti a v dialogu Euthyfrón se jedná o zbožnosti.

Zbožnost u řeckého myslitele není osobní citové nastrojení lidské mysli, projevující se v poměru člověka k božstvu, nýbrž je to chování člověka ve společnosti, v rodině a v obci, vyplývající z jeho uznávání božského práva a řádu. Je to jen zvláštní druh spravedlnosti a spolu se spravedlností náleží k pojmu dokonalého člověka, ne k pojmu člověka náboženského. Pojem zbožnosti je pojem ...více

Lidé také kupují