Zdá se že máte v prohlížeči zakázaný javascript

You must have JavaScript enabled in your browser to utilize the functionality of this website.Click here for instructions on enabling javascript in your browser.

Pokročilé vyhledávání
Faidros
∙ OIKOYMENH ∙

Sedmé, opravené vydání, 2014. Dotisk, 2018.

Přeložil František Novotný.

 


Errata
počet stran: 88
vazba: brožovaná
formát: 130x202
rok vydání: 2014

formát knihy:

 Tištěná  133 Kč  148 Kč

ISBN: 978-80-7298-510-4
(rozebráno)

mám zájem o dotisk
UKÁZKA  Faidros

Úvod

Přísný soud, který pronáší v Platónově dialogu Gorgias filosofie nad rétorikou, vychází z mravního přesvědčení filosofova, jež nalézá vinu rétoriky v jejím nedbání mravnosti. Rétorika tu je představena jako ná stroj „věřivého přemlouvání“, jako spojenkyně té politiky, která staví moc nad právo, a jako hlasatelka mínění, že praktický prospěch a ne nadosobní dobro má řídit lidské jednání.

Také v dialogu Faidros je souzena rétorika, ale jiným způsobem a s jiným záměrem. Posuzuje se tu jeden rétorický výtvor, vytýkají se jeho vady, staví se proti němu a srovnává se s ním výtvor jiný, probírají se nálezy rétorické nauky a ukazuje se, co chybí rétorice k tomu, aby se stala pravým uměním. Není to zásadní odsuzování jako v Gorgiovi a k určitým výtkám tu přistupují určité kladné rady. Místo etického stanoviska dialogu Gorgias se tu uplatňuje stanovisko estetické. A přece i zde se rozhoduje mezi rétorikou a filosofií; ale kdežto v ...více

Lidé také kupují