Zdá se že máte v prohlížeči zakázaný javascript

You must have JavaScript enabled in your browser to utilize the functionality of this website.Click here for instructions on enabling javascript in your browser.

Pokročilé vyhledávání
Symposion
∙ OIKOYMENH ∙

Z řeckého originálu přeložil a úvodem opatřil František Novotný. Šesté vydání, Praha 2005, dotisk šestého vydání, Praha 2018.


Errata
počet stran: 86
vazba: brožovaná
formát: 130x202
rok vydání: 2005

formát knihy:

 Tištěná  133 Kč  148 Kč

ISBN: 80-7298-139-0
(rozebráno)

mám zájem o dotisk
UKÁZKA  Symposion

Úvod

Různé byly cesty, kterými se Platón pokoušel dovésti poznání do nadsmyslného světa idejí. Hledání těch cest vyplňovalo dlouhé období jeho života a stálo ho velké množství myslitelské práce. Nakonec došel přesvědčení,že nejjistější cesta je cesta vědecká,že je zvláštní věda o idejích, jež metodickou prací rozumovoučiníčlověka schopným povznésti se od oblasti jevů k oblasti pravých jsoucen, k idejím. Tato věda, vyšší než vědy odborné, je dialektika, vrchol lidské činnosti, dar boží lidem.

Ale nežli se ustálil v myšlence,že dialektika může připravit v duši příbuzné s pravdou onen stav, kdy z účelného upotřebení přípravných složek vyšlehne oheň poznání, uviděl a ukázal v nejšťastnějších chvílích svého tvůrčího roznětu jinou cestou k tomuto cíli filosofova snažení. Je to cesta, po které vede člověka Erós.

Pojem lásky byl u Řeků již v nejstarších dobách zosobněn v představu mužského boha, jemuž byla dána úloha i v mýtu o počátcích světa a o prvních generacích bohů. ...více

Lidé také kupují