Zdá se že máte v prohlížeči zakázaný javascript

You must have JavaScript enabled in your browser to utilize the functionality of this website.Click here for instructions on enabling javascript in your browser.

Pokročilé vyhledávání
Lidské, příliš lidské
∙ OIKOYMENH ∙

Kniha Lidské, příliš lidské, kterou Friedrich Nietzsche při závěrečném zhodnocení své tvorby v Ecce homo nazval „pomníkem krize“, je jeho prvním rozsáhlým dílem napsaným formou „aforismů“, jež autor zkomponoval do tematických skupin. Postavou „svobodného ducha“ a filosofickým zájmem o bezpředsudečné poznání „nejbližších věcí“ se zde Nietzsche definitivně odpoutává od svých vzorů, A. Schopenhauera a R. Wagnera, a obrací se proti dosavadní metafyzické tradici. Nevystupuje jen jako pokračovatel osvícenské kritiky náboženských a morálních představ,ale i jako pronikavý psycholog. Třebaže bylo toto dílo poněkud stranou zájmu velkých filosofických interpretací, představuje nesporně rozhodující obrat na Nietzschově cestě k vlastní filosofické pozici, a právě proto umožňuje lépe porozumět složitému vývoji jeho myšlení.

Nové opravené vydání obou dílů v jednom svazku, 2018. Dotisk (2021) byl umožněn díky daru Lucie a Jana Šímových.


Errata
počet stran: 557
vazba: vázaná
formát: 135x205
rok vydání: 2018
překlad: Věra Koubová
jazyk originálu: de

formát knihy:

 Tištěná  520 Kč  578 Kč

ISBN: 978-80-7298-336-0
UKÁZKA  Lidské, příliš lidské

Tuto monologickou knihu, jež vznikla během zimního pobytu v Sor rentu (1876/1877), bych veřejnosti nepředkládal, kdyby nadcházející 30. květen 1878 nevzbudil až příliš živou touhu v pravou chvíli osobně uctít jednoho z největších osvoboditelů ducha.

První díl

Místo předmluvy

„ – nakonec jsem připadl na to, sestavit přehled rozličných zaměstnání, jež mají lidé v tomto životě, abych se tak pokusil vybrat si z nich nejlepší, a nemluvě o zaměstnání druhých, domníval jsem se, že nemohu učinit lépe než pokračovat v zaměstnání, které mám, to jest užít celého svého života k pěstování rozumu a pokračovat podle svých možností v poznání pravdy, veden metodou, již jsem si předepsal. Zakusil jsem tak neobyčejných slastí od té doby, co jsem začal používat této metody, že nelze podle mého mínění prožívat v tomto životě sladších nebo nevinnějších; každého dne objevoval jsem touto metodou několik pravd, jež se mi zdály dost důležité a jiným lidem ...více

Lidé také kupují