rozšířené hledání
e-knihy autoři reflexe info errata pokyny
Fichte, Johann Gottlieb

Uzavřený obchodní stát

 148Kč 

Ve své vizi budoucí politiky zúročuje Fichte své zkušenosti s pozorně sledovanými revolučními událostmi ve Francii. Rozhoduje se vyhýbat se extrémním polohám chápání státu, za které považuje přílišnou liberalizaci i poručnický model. Koncepce uzavřeného obchodního státu přitom úzce souvisí s jeho pojímáním lidské přirozenosti a se snahou eliminovat sklon k nečinnosti, přibližující člověka k pasivitě přírody. Fichtova potřeba čelit úpadkovým rysům společenského vývoje nabízí ve své problematičnosti nadčasové téma prolínání myšlenky politických reforem s ideologizací lidského uvažování.

Vydání Fichteho díla Uzavřený obchodní stát je právě v době globalizace nanejvýš aktuální. Hlavní teze Fichteho spisu zní: hospodářství, právo a politika se mají podílet na dialektické jednotě, tzn. že národní ekonomie, národní právní společenství a národní stát mají tvořit, podobně jako ve Fichtově době, momenty dialektické jednoty. Pro současnost to znamená následující: evropské hospodářství, evropské právo a evropské politické společenství patří k sobě a jejich provázanost představuje požadavek, kterého se nelze vzdát. Význam tohoto díla pro evropskou politiku je tedy zřejmý. Nepopiratelný je také jeho význam pro světovou politiku, neboť globální či globalizované hospodářství vyžaduje globální právo globální politické společenství, jež je zárukou zachování globálního práva. Také je třeba vyzdvihnout mírotvornou aktuálnost Fichteho Uzavřeného obchodního státu, jež je důležitým doplněním Kantova K věčnému míru, spisku, který v nakladatelství OIKOYMENH vyšel v r. 1999.

Přeložil Petr Bláha.


ISBN: 978-80-7298-396-4
Počet stran: 96
Vazba: brožovaná
Formát: 130x202
Rok vydání: 2010
Přidáno do katalogu: 09.02.2010
vložit erratanapsat hodnocení
1
1
zákazníci, kteří si koupili tuto knihu, koupili také
Čas a vyprávění III
Čas a vyprávění III
458Kč
koupit
Symposion
Symposion
148Kč 133Kč
koupit
Erasmus
Erasmus
328Kč 295Kč
koupit
Idea fenomenologie
Idea fenomenologie
178Kč 160Kč
koupit
Latina je mrtvá. Ať žije latina!
Latina je mrtvá. Ať žije latina!
0Kč 0Kč
Tři dialogy, O pohybu
Tři dialogy, O pohybu
148Kč 133Kč
koupit
první zboží předchozí zboží 144 / 198 Edice Oikúmené další zboží poslední zboží
aktuality
E-SHOP FLÚ AV

Byl otevřen prodejní portál FLÚ AV, kde si můžete objednat knihy, které vycházejí ve spolupráci OIKOYMENH a FLÚ. Při příležitosti jeho spuštění nabízíme celý text

Copyright © 2019 OIKOYMENH 2019, © web design PureHTML