Zdá se že máte v prohlížeči zakázaný javascript

You must have JavaScript enabled in your browser to utilize the functionality of this website.Click here for instructions on enabling javascript in your browser.

Pokročilé vyhledávání
Bytí a nicota
∙ OIKOYMENH ∙

Základní dílo francouzského existencialismu, v němž se autor pokusil navázat na Heideggerův filosofický výklad lidské konečnosti, kterou chápe jako možnost být tím, čím nejsem, a nebýt tím, čím jsem. Jean-Paul Sartre v tomto rámci vykládá lidskou svobodu, situovanost všech ”projektů” a v rámci analýzy konkrétních vztahů k druhému člověku podává i svůj slavný výklad, v němž se lidská otevřenost pro možnosti neautenticky zvěcňuje. Nové, opravené vydání, 2018.


Errata
počet stran: 687
vazba: vázaná
formát: 135x205
rok vydání: 2018
překlad: Oldřich Kuba
jazyk originálu: fr.
název originálu: L'être et le néant

formát knihy:

 Tištěná  664 Kč  738 Kč

ISBN: 978-80-7298-250-9
UKÁZKA  Bytí a nicota

Úvod – Výzkum bytí

I Pojem fenoménu

Modernímu myšlení se podařil významný krok vpřed, protože převedlo existující na řadu jevů, jimiž se projevuje. Mělo se tak odstranit několik dualismů, přivádějících filosofii do rozpaků, a nahradit je monismem fenoménu. Podařilo se to?

Na prvém místě byl nepochybně odstraněn dualismus, který u existujícího klade vnitřek proti vnějšku. Už není žádný vnějšek existujícího, chápeme-li jej jako slupku, zahalující pohledům pravou povahu předmětu. Neexistuje ani tato pravá povaha, pokud by měla být skrytou realitou věcí, kterou lze tušit nebo předpokládat, ale již není možno uchopit, protože je „vnitřním aspektem“ zkoumaného předmětu. Jevy, podávající svědectví o existujícím, nejsou ani vnitřní, ani vnější: jsou všechny rovnocenné, všechny odkazují na jiné jevy, ale žádný z nich nemá větší význam než ostatní. Síla například není metafyzický conatus neznámého druhu, skrývající se za svými účinky (za zrychlením, odchylkami atd.): je souhrnem těchto účinků. Elektrický proud nemá rovněž skrytý ...více

Lidé také kupují