Zdá se že máte v prohlížeči zakázaný javascript

You must have JavaScript enabled in your browser to utilize the functionality of this website.Click here for instructions on enabling javascript in your browser.

Pokročilé vyhledávání
(*1914)
je jedním z nejoriginálnějších hellénistů poválečné Francie. Platí o něm v plné míře, co sám napsal o svém předchůdci a učiteli Louisi Gernetovi: že přispěl k obnově řeckých studií ve Francii. Ve svých pracích, věnovaných zejména starořeckému náboženskému myšlení, navázal na tradici francouzské historické psychologie a sociologie. Na půdě ...více
Zobrazit:
Celkem stránek:

Vernant, Jean-Pierre

(*1914)
je jedním z nejoriginálnějších hellénistů poválečné Francie. Platí o něm v plné míře, co sám napsal o svém předchůdci a učiteli Louisi Gernetovi: že přispěl k obnově řeckých studií ve Francii. Ve svých pracích, věnovaných zejména starořeckému náboženskému myšlení, navázal na tradici francouzské historické psychologie a sociologie. Na půdě klasických studií tak vydobyl domovské právo oboru, který nazýval „historickou antropologií starého Řecka“.
 
 Počátky řeckého myšlení (1962) patří dnes již ke klasickým knihám. Vyšly nedlouho po rozluštění mykénského písma a načrtly smělý, plastický a přesvědčivý obraz proměny řeckého světa a řeckého myšlení mezi XII. a V. stoletím př. Kr. – mezi zánikem mykénské palácové civilizace a vznikem klasické řecké polis .
 Jako učitel působil Jean-Pierre Vernant naposledy na Collège de France, jehož je emeritním profesorem. Znám je nicméně i u nás, neboť několikrát navštívil Československo.
 
Z autorových knižních publikací vyjímáme: Mythe et pensée chez les Grecs (1965), Mythe et tragédie en Gr èce ancienne (s P. Vidal-Naquetem, 1972), Mythe et société en Gr èce ancienne (1974), Religions, histoires, raisons (1979), La cuisine du sacrifice en pays grec (s M. Déniennem, 1979), L’Individu, la mort, l’amour (1989), Figures, idoles, masques (1990).